Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plastická chirurgie pro obličej

31. 5. 2008

Tipy a rady pro stále mladou zdravou pleť

S možnostmi, které nabízí plastická chirurgie, se dá stárnout podstatně pomaleji. Zatímco však ještě před deseti lety byl populární takzvaný liftink tváře (napínání a vyhlazování pokožky na obličeji), dnes si zákazníci žádají méně invazivní metody. Podívejme se tedy blíže na některé z nich, které jsou oblíbené zejména mezi americkým obyvatelstvem, jak o tom píše magazín Newsweek.

V zásadě je třeba pochopit, jak naše pokožka vypadá a funguje. Tvoří ji tři základní vrstvy, přičemž ta nejsvrchnější chrání tělo před bakteriemi a nečistotou, zatímco propouští kyslík. Pod ní se nachází vrstva škáry, v níž jsou fibroblasty - buňky pojivové tkáně. Tyto vysoce výkonné buňky produkují kolagen a elastin, dvě klíčové složky pro zdravý a mladistvý vzhled pokožky. Pod tím vším je vrstva tuku, která má funkci měkké podložky a izolantu.

Tyto tři vrstvy drží pohromadě lešení z kolagenu a elastinu. S tím, jak stárneme, se pokožka přirozeně mění. Mrtvé zrohovatělé buňky na jejím povrchu začínají těsněji přiléhat a pokožka dostává vysušený a drsný vzhled. Zároveň se ztenčuje tuková vrstva a zpomaluje se tvorba kolagenu. Kůže se tak stává méně elastická a objevují se vrásky kolem očí, úst a na čele.

Příčinou tvorby vrásek ve středním věku je podle odborníků také slunění. O tom, jak brzy je budeme mít, se navíc rozhoduje už v dětství. Takže čím dříve se tělo chrání před útokem slunečních paprsků, tím větší má šanci, že tvorbu vrásek oddálí.

1. Elixíry mládí nejen v pohádkách
Během posledních pěti let se multimilionový kosmetický průmysl značně rozrostl a soustředil se na výrobu elixírů mládí v podobě pleťových vod a krému proti vráskám. Kosmetické výrobny začínají mnohem více připomínat chemické laboratoře, jež míchají dohromady třeba výtažky z lososa s peptidy mědi a s řadou dalších chemikálií, aby dokázaly napnout uvadající pleť. Cena této luxusní kosmetiky se pohybuje třeba až kolem 200 dolarů (asi 8000 korun) a neexistují prozatím dlouhodobější studie, které by jejich omlazující účinek potvrdily, i když se najde dost uživatelů, kteří by na tento zázrak přísahali.

Mnohem lepší pověst mají mezi vědeckou obcí kosmetické přípravky s antioxydanty, jako jsou třeba vitamin C nebo vitamin E. Dobrou pověst mají i takové, které obsahují alfa-hydroxy kyseliny, které pomáhají odstraňovat z pleti mrtvé buňky. Aktuální je také Retin-A, kyselina odvozená od vitaminu A, která se nejdříve používala při léčbě akné. Na základě některých testů ji však americká the Federal Drug Administration schválila jako účinnou látku proti vráskám. Ačkoliv pomáhá, u někoho může vyvolávat mírné podráždění kůže.

2. Vrásky lze vypálit kyselinou
Pod starou vrstvou pokožky se skrývá novější, které jen čeká na to se objevit. A tady přichází na scénu povrchový peeling s použitím kyselin o určité koncentraci. Tyto zákroky se již provádějí v ordinacích odborných lékařů a po proceduře je pleť opět hladká a daří se odstraňovat i trudovitost, drobné skvrnky a některé další nedostatky. Vedlejší účinky jsou minimální, občas se může objevit drobné zarudnutí, které by však mělo brzy vymizet.
S použitím kyseliny se provádí i hlubší peeling, ovšem v tomto případě jde už o agresivnější zásah do pokožky. Vyžadují jej zejména muži a ženy, kteří chtějí dramatičtější změnu svého vzhledu. Používá se silnější kyselina trichloroctová, která způsobuje na pokožce puchýřky. Ty však po deseti dnech mizí a objeví se nová a hebká pleť. S tímto středně hlubokým peelingem lze odstraňovat jemné vrásky, vyhladit některé nerovnosti a vybělit skvrnky. Cena zákroku se pohybuje kolem 700 až 1 500 dolarů (28 tisíc až 60 tisíc korun).

3. Populární je rychlý laserový peeling
Podoba ošetření laserem se mění s ohledem na potřeby zákazníků, kteří žádají rychlé zásahy, jež mohou absolvovat klidně během přestávky na oběd. Laserový peeling je populární zejména mezi klientelou ve věku od 40 do 50 let, která chce rychlý účinek bez nutnosti dlouhodobějšího zotavení. Docházejí tak na danou proceduru jednou měsíčně po dobu pěti až šesti měsíců a dermatolog u nich bombarduje laserem malé částečky škáry – přesněji řečeno je uvádí do varu. To stimuluje fibroblasty, které začnou okamžitě chrlit kolagen. Po šesti měsících je pokožka opět napnutější a hladší. Procedura – každá návštěva přijde na 500 dolarů (asi na 20 tisíc korun) – je bezbolestná, i když může vyvolávat mírné otoky.
U starší pokožky se již doporučuje hlubší laserový peeling. V tomto případě je však nutné dlouhodobější zotavení. Pokožka je spálená a zarudlá a přinejmenším týden nelze používat make-up. Nová vrstva pokožky se objeví teprve za několik týdnů. Cena je mezi 2 000 až 3 000 dolary (80 tisíc až 120 tisíc korun), nicméně hlubší vrásky mizí a mladistvý vzhled je trvalejší než u jiných laserových zákroků.

4. Trocha jedu na ochablé svaly
Poměrně novou metodou, jak dodat tváři mladistvý vzhled, je paralyzovat některé mimické svaly malou dávkou botulintoxinu (botox), a tvář tak napnout. Populární je zejména u věkové hranice mužů a žen od 35 do 50 let. Jedna injekce přijde na 300 až 500 dolarů, zákrok je jen mírně bolestivý a efekt trvá dva až tři měsíce. Ačkoliv injekce nabízejí i kosmetické salony apod., odborníci doporučují navštívit profesionála. Injekce vedená do špatného místa může způsobit ochablost očních víček, nebo zákazník získá velmi udivený a nepřirozený výraz jako panenka Barbie a její druh Ken.

5. Mládí vrátí jehličky a byliny
V oblasti liftinku tváře se uplatňuje také akupunktura tím, že celkově vylepšuje fungování metabolismu. Pomáhá tělu zpětně pohltit projevy stáří, jako jsou jaterní skvrny, ochablý podbradek nebo drobné vrásky. Procedura je poměrně drahá od 2 400 do 3 000 dolarů a trvá od šesti týdnů do šesti měsíců. Zákroku však předchází změna stravování a užívají se některá čínské byliny. Výsledek má podle zastánců metody dlouhé trvání od tří do pěti let.

6. Místo žihadla krásné rty z kolagenu
K redukci hlubokých vrásek se dlouhodobě používá hovězí kolagen, zejména pak jako výplň do rtů, které tak dostávají mnohem smyslnější tvar (i když tak trochu jako po vosím bodnutí). Ačkoliv cena zákroku je kolem 500 dolarů, efekt je poměrně krátkodobý. Laboratoře proto vyvíjejí nové výplně. V Evropě se například kolagen mixuje s nepatrnými plastickými korálky a s látkami z kohoutích hřebínkům (tělo je mnohem pomaleji pohlcuje). Ve Státech jsou zase populární výplně z vlastního tuku, který se odebere třeba z boků nebo břicha. Ceny se liší případ od případu.

Zatímco někteří se honí za mládím, jiní se snaží získat fyzické zdraví a psychickou vyrovnanost. Podle nich sice nebudou vypadat mladší, zato zaručeně na svůj věk, což jim stačí. Pocit pohody je u nich přednější než vědomí, že vypadají perfektně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář